Wellnerova 19 – rekonstrukce a nástavba vily 1. část
Produkty v realizaci
Dveře Dorsis Fortius ve stejném dekoru jako okolní obklad.
Wellnerova 19
Tématem projektu byla rekonstrukce a nástavba vily z 30ých let 20. století. Původním stavitelem i stavebníkem současně byl Ing. Jan Hublík. Ikdyž pod původními plány je rovněž podepsán Ing. Hublík, podle prof. Zatloukala byl dům realizován podle návrhu Bohuslava Fuchse. Teorie se opírá zejména o analogii s Fuchsovým domem v Mariánských Horách a rovněž o doložené předchozí pracovní vztahy Hublíka s Fuchsem. Přímé důkazy k tomu zatím, navzdory úsilí, nebyly dohledány. Jednoznačně se však jedná o příklad zdařilé dobové architektury. V devadesátých letech prošel dům výraznou rekonstrukcí, byl dispozičně upraven, doplněn o velkou terasu, upraveny byly i tvary a členění oken, provedeno bylo zateplení s výrazným nátěrem na modro. Stav vodorovných betonových konstrukcí byl natolik havarijní, že v nejdepresivnější fázi rekonstrukce bylo zvažováno stržení celého domu. Teorie o Fuchsově autorství zde sehrála významnou roli.
Atmosféra
třicátých let
Záměrem současných úprav bylo odkrýt autentickou vrstvu původního domu a navrátit mu atmosféru 30ých let. Pro potřeby velké rodiny bylo nutné navýšit kapacitu. Nová vrstva přistupuje k původním částem s pietou a respektem, ale zároveň se nebojí sebevědomě prosadit.
Dům jako umělecké dílo
Hlavní hmotě až po římsu byl vrácen původní vzhled, monumentální terasa byla odstraněna a nahrazena subtilnější. Na střeše objektu bylo nastavěno jedno ustoupené podlaží. Nová hmota respektuje základní geometrický princip původního domu a rovněž vychází z jeho tektonické logiky. Svým detailem je přiznaně současná. Od spodní části je vizuálně oddělena souvislým skleněným pásem. Barevně je nástavba sjednocena s domem, oproti hladkému štuku spodních podlaží jde o pomyslný stupeň kultivace dále, je zde aplikována broušená omítka. Hmota je záměrně převýšena, hlavní prostor ve 3np nabízí nečekanou kvalitu v podobě dramatického zvýšení světlé výšky. V podhledech nad obslužnými prostorami je pak v převýšeném prostoru situováno technické zázemí.
Původní garáž v rovině s oplocením byla odstraněna a nově posunuta na úroveň domu. Hmota garáže terasovitě ustupuje tak, aby působila v zahradě co nejmenším objemem. Všechny stupně teras jsou opatřeny zelenou střechou a přirozeně tak navazují na úpravu zahrady. Garáž je s hlavním domem spojena skleněným krčkem a za sebou ukrývá část wellness a strojovnu technologií.
Dveře a skrytá zárubeň Fortius 52 s magnetickým zámkem a madlem Magnetic